Noc Bibliotek „Zioła w Wiedźminie”

Piątek, 9 października 2020 23:59 Tadeusz Kowalczyk

 

 

Noc Bibliotek to idea Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowana już po raz szósty. Licznym imprezom organizowanym 10.10.2020 r. w bibliotekach w całej Polsce towarzyszyło hasło przewodnie „Klimat na czytanie”, czyli:

  • dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki; 
  • wypożyczanie i dzielenie się zasobami–książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest biblioteka, jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Białej Piskiej wydarzenie to odbyło się 9.10.2020 r. Uczestniczyli w nim również uczniowie naszej szkoły. Tłem spotkania były książki Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie.

Wszyscy spotkaliśmy się najpierw w „Plenerowym Kąciku Czytelniczym” przy ławeczce czytelniczej. Rozdano tam nagrody dla zwycięzców konkursu FOTO NA ŁAWECZCE. Potem, już w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, odbyła się rozmowa o ziołach oraz degustacja herbatek ziołowych. Niektóre z nich przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Niteczki”, które zajmują się między innymi uprawą ziół, przygotowywaniem herbat ziołowych i popularyzowaniem wiedzy o ziołach i ich właściwościach. Mogliśmy też obejrzeć w czytelni prezentację o ziołach-ich magicznych i zdrowotnych mocach.

Następnie-kiedy najmłodsi uczestnicy „poszli już spać”, czytaliśmy fragmenty kultowej sagi „Wiedźmin”. Przy okazji obejrzeliśmy film dokumentalny o tym jak powstawał najnowszy serial „Wiedźmin” na Netfiksie. Spotkanie zakończyło się o godzinie 20.00. Był to ciekawie spędzony piątkowy wieczór.

Wygląda, że współpraca naszej biblioteki szkolnej i biblioteki publicznej rozwija się. Efektem tego jest wzrost zainteresowania książkami i ciekawymi formami spędzania czasu. W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa czekają nas jeszcze inne wspólne przedsięwzięcia.

J.R.